Gönderen Konu: Örümcekler Kendi Ağlarına Neden Yakalanmaz?  (Okunma sayısı 1276 defa)

Çevrimdışı sibela85

• Daimi Uye
  • Teşekkür: 37
  • Hakkimda Bilgin yoksa, fikrinde olmasin!
Örümcekler Kendi Ağlarına Neden Yakalanmaz?
« : Mart 05, 2009, 09:34:43 »

Örümcekler, kendi ağlarına kolay kolay yakalanmaz, bunu iki şekilde başarır.

Birincisi, avı için ördüğü ağda ayrıca sadece kendisinin üzerinde hareket edebileceği yapışkan olmayan özel ulaşım iplikleri vardır, örümcek bunları tanır.

İkincisi, ağız kısmındaki bir salgı bezinde ürettiği salgı ile sürekli ayaklarını yağlı tutar ve böylece yanlışlıkla tuzak ağına düştüğünde kendisini kurtarabilir. Fakat ürkütüldüğünde nadiren kendi ağına takılıp diğer örümceklere de yem olabilir

Çevrimdışı esince

• Daimi Uye
  • Teşekkür: 10
  • Sevgin ağır gelıyor , sevme artık beni .
Ynt: Örümcekler Kendi Ağlarına Neden Yakalanmaz?
« Yanıtla #1 : Mart 05, 2009, 11:24:52 »

Örümcekler, kendi ağlarına kolay kolay yakalanmaz, bunu iki şekilde başarır.

Birincisi, avı için ördüğü ağda ayrıca sadece kendisinin üzerinde hareket edebileceği yapışkan olmayan özel ulaşım iplikleri vardır, örümcek bunları tanır.

İkincisi, ağız kısmındaki bir salgı bezinde ürettiği salgı ile sürekli ayaklarını yağlı tutar ve böylece yanlışlıkla tuzak ağına düştüğünde kendisini kurtarabilir. Fakat ürkütüldüğünde nadiren kendi ağına takılıp diğer örümceklere de yem olabilir

Örümcekler ayrı eşeyli canlılardır Dişileri erkeklerden daha iridir Ağ yapan ve ağ ile avlananlar da bunlardır Bazı türlerde erkekler de ağ yapar Örümceklerde bir arada yaşamak, toplum ve aile hayatı yoktur Erkekten daha iri olan dişiler, yakaladıkları erkekleri hemen yerler  :bigg :bigg :bigg
Seni yaşayabilmek seni  ...

Çevrimdışı nur

• Daimi Uye
  • Teşekkür: 7
Ynt: Örümcekler Kendi Ağlarına Neden Yakalanmaz?
« Yanıtla #2 : Mart 11, 2009, 16:25:11 »
Bi örümcek türü de adı karadul örmceği.
eşiyle çifleştikten sonra dişi erkeği yermiş.belgeselde seyretmiştim.ve bu örümcek türü zehirliymişte
Aşkın tarifini sordum uşan kuşlara
Dediler göç,
Dediler yanmaktır yaklaştıkça...