Gönderen Konu: TarKan 1972-2007  (Okunma sayısı 3796 defa)

yucel_beyoglu

• Ziyaretçi
TarKan 1972-2007
« : Eylül 06, 2007, 19:29:21 »
MEGA STAR TARKAN
Tarkan Biyografisi
Türk pop müziğinin önde gelen isimlerinden Tarkan, müziği ve sürekli yenilenen çizgisiyle farklılığını ta ilk albümünde ortaya koymuş ve kısa sürede dünya çapında tanınan bir star haline gelmeyi başarmıştır. Yurtiçi ve yurtdışında kazandığı ödüllerin yanı sıra Rusya'da en çok satan yabancı pop yıldızı olarak anılması Tarkan'ın müzikalitesinin de önemli bir göstergesidir. Tam adı Tarkan Tevetoğlu olan pop sanatçısı, 17 Ekim 1972'de Almanya'nın Frankfurt kenti yakınlarındaki Alzey'de dünyaya geldi. 6 kardeşin beşincisi olan Tarkan, daha çok küçük yaşlardayken başlayan müzik merakıyla diğer kardeşlerinden farklı olduğunu hemen belli eder. 1986'da ailesinin büyük bir çoğunluğuyla Türkiye'ye göçmesiyle mega star olma yolundaki ilk adımlar atılmış olur. Lise eğitimini Türkiye'de devam ettiren Tarkan Tevetoğlu aynı zamanda Karamürsel Musiki Cemiyeti'nde nota, solfej, şan ve Türk sanat müziği dersleri alır.

Tarkan'ın ilk büyük çıkışı aralık 1991'de piyasaya sürülen Yine Sensiz adlı albümüyle olur. Albümün en dikkat çeken şarkısı "Kıl Oldum Abi" kısa sürede dilden dile dolaşmaya başlarken 700 bin satan albümü de Tarkan'ın mega starlığını daha da pekiştirir.

Mayıs 1994'te Sezen Aksu'nun desteğiyle çıkan A-acayipsin albümünde farklı bir Tarkan imajı çizen yıldızın bu albümünün 2.5 milyona yakın satması da ayrı bir başarının göstergesidir. Türkiye'de verdiği konserlerin yanı sıra Avrupa'da da turneye çıkan Tarkan, böylece sesini daha büyük kitlelere duyurabilmiş olur. Türkiye'de verdiği konserlerin o güne kadar en büyük sponsorlu turneler olması ve farklı illerde yaklaşık 750 bin dinleyiciye ulaşabilmesi de ayrıca önemlidir.  

Hiçbir Türk pop sanatçısının ulaşamadığı başarıyı kısa sürede yakalayan Tarkan 1994-97 yılları arasında İsviçre, Hollanda, İngiltere ve Almanya’da toplam 12 şehri kapsayan üç büyük Avrupa turnesine çıktı. 1995 yılında New York Palladium’da verdiği konser, Türkiye’de canlı yayımlandı.

Tarkan'ın Temmuz 1997'de yayımlanan Ölürüm Sana albümü önceki albümün satış rakamlarını da aşarak 3 milyona ulaştı. Müziğin yanı sıra, kalitenin çıtasını daha da yükseğe çıkarmak isteyen Tarkan kendi müzik şirketi olan HITT Prodüksiyon'u kurar. Bu arada Tarkan'ın hit parçası Şımarık'ın ilk single'ı Fransa'da Podis şirketi tarafından piyasaya sürüldü. Listeleri zorlayan Şımarık Fransa'da 3, Belçika'da 1 numaraya kadar yükseldi. Bu başarının üzerine şirket, Ölürüm Sana ve A-acayipsin albümlerinde yer alan parçalardan Tarkan adlı bir derleme albümü 1991 yılında yayımladı.

1999 yılında Tarkan ilk büyük ödülünü  World Music Awards'tan "Yılın En Çok Satan Ortadoğulu Şarkıcısı" olarak aldı. Meksika’da Platin; Fransa, Hollanda, Almanya, Belçika, Lüksemburg, İsveç ve Kolombiya'da da Altın Plak ödülleri kazandı.

2001'de 5 değişik versiyon halinde Kuzu Kuzu adlı single'ını çıkardı. Kuzu Kuzu'nun hemen ardından Ağustos ayında Karma albümüyle çıkış yaptı.

Tarkan yalnızca müziğiyle değil bir reklam yıldızı olarak da hayli popüler olduğunu kanıtlamakta gecikmedi. Sinan Çetin ve Rebecca Has Çetin tarafından sürdürülen Turkcell Hazır Kart reklamlarında Özgür Kız'a rol arkadaşlığı yaptı ve aynı kampanya için Özgürlük İçimizde adlı bestesini hazırladı.

Haziran 2003'te Dudu adlı maxi single'ını çıkaran Tarkan, 2004'ün başında Tarkan markalı parfümü piyasaya sürdü.

Tarkan 2005 yılında Bounce adlı bir İngilizce single daha çıkardı. Arap ezgilerinin yoğunlukta olduğu bu albümde Bounce şarkısının beş ayrı versiyonu bulunduğu gibi I wanna Hear Love Speak (Shhh) parçası ve remix'i de yer alıyor. Albümde söz ve müzikleri Tarkan, Devrim Karaoğlu, Pete 'Boxta' Martin, Elijah Wells ve Lional Bermingham hazırladı. I Wanna Hear Love Speak'te perküsyona emeği geçen isim ise Mehmet Akatay.

Tarkan'ın son albümü Come Closer doğu ve batı müziğinin sentezinden ortaya çıkan yepyeni bir harmanın ürünü. Tarkan'ın bu yeni albümü birbirinden farklı sound'larda 15 parçadan oluşuyor.

COME CLOSER ŞARKI SÖZLERİ

A wind is blowing and a fire's loose
I couldn't find the words to call a truce
And tore the temple down to let spirit rise ... ooo

In the sound of the storm
I can hear just one voice

ALL OVER
LET US ALL COME CLOSER

There's nowhere to touch thaat dosen't hurt
There's nowhere that I can look that isn't blurred
With all the righteousness and all the holy word's....ooo

In the sound of the storm
I can hear just one voice

ALL OVER
WHEN THE HEART SINKS LOWER
AND THE HEALİNG SLOWER
LET US ALL COME CLOSER

I will need a hand to reach for
A thread of peace and a seed of hope
I will raise my eyes to see more
Speak a turth and we shall know...ooo

In the light of one choice
We will sing with one voice

ALL OVER
WHEN THE HEART SINKS LOWER
AND THE HEALİNG SLOWER
LET US ALL COME CLOSER

That is where we are
That is who we are
That is all we are

MÜZİK: TARKAN/DEVRİM KARAOĞLU
SÖZLER: DAVID WERNER

Albüme adını veren "Come Closer" şarkısında da belirttiği gibi Tarkan "Yürüdüğümüz ortak yolda, bir olup, tek ses olup şarkı söyleyelim, içimizdeki güç ve umut azaldığında, hepimiz biraraya gelelim..." mesajını veriyor. Ve "Şarkılarımın benzersiz ve özel olduğuna inanıyorum. Benim müziğim, farklı dünyaların kaynaşması ve bu yüzden albüme COME CLOSER adını verdim. Tüm insanların, bu dünyadaki yolculuklarında ortak bir deneyimi paylaştığına inanıyorum. Birbirimizden çok uzaklarda olsak da, birbirimizi tanımasak da, bizleri birbirimize bağlayan çok derin bir bağ olduğuna inanıyorum. Müzik, sonsuz ve özgür olmalıdır; bizleri, benzerliklerimizin farkına varmaya ve farklılıklarımızı hoşgörmeye teşvik etmelidir ve sonunda bizleri BİRBİRİMİZE YAKINLAŞTIRMALIDIR" diye ekliyor Tarkan.
Tarkan Come Closer albümünün ardından yine 2006 yılında Start The Fire adlı single'ını çıkardı.

Tarkan Diskografi
[Albüm]

Yine Sensiz 1991
A-Acayipsin, Hepsi Senin Mi? 1994
Ölürüm Sana 1997
Tarkan Avrupa, Yurtdışı 1998 (2000)
Karma 2001
Dudu 2003
Come Closer 2006

[Single]

Simarik, Yurtdışı 1999
Sikidim, Yurtdışı 1999