Gönderen Konu: Osmanlı Cumhuriyeti  (Okunma sayısı 2543 defa)

Çevrimdışı shade

• Daimi Uye
  • Teşekkür: 31
Osmanlı Cumhuriyeti
« : Kasım 22, 2008, 12:17:51 »
Osmanlı Cumhuriyeti

Yönetmen: Gani Müjde
Senaryo: Gani Müjde
Müzik:
Görüntü Yönetmeni: Uğur İçbak

Oyuncular: Ali Düşenkalkar, Ata Demirer, Ruhsar Öcal, Sezen Aksu, Sümer Tilmaç, Vildan Atasever

Tür: Komedi - Dram
Yapım: Türkiye
Dil: Türkçe
Dağıtıcı Firmalar: UIP
Internet adresi: http://www.osmanlicumhuriyeti.com

Film, 1888 yılında başak tarlasında koşan ve sonra Atatürk olduğu anlaşılan çocuğun bir ağaca tırmanıp , kafesteki bülbülü alırken kafasının üzerine düşmesiyle başlıyor. Ardından filmin kararması ile 2007 yılına geliniyor. Filmde Atatürk’ün hiç lider olmaması, Kurtuluş Savaşı’nın yapılmamasıyla cumhuriyet değil Osmanlı Cumhuriyeti’nin günümüze uyarlanmış devamı anlatılıyor. Türkiye Cumhuriyeti yerine Osmanlı Cumhuriyeti’nin devam etmesi, ülkede yabancıların toprakları paylaşması, Ankara’nın başkent olmaması, padişahın olması, hükümetin AB yanlısı olması, tabelaların, plakaların hem Türkçe, hem Arapça olması, padişahın sürgüne gönderilmesi, padişahın kaftanının altında takım elbise olması gibi trajikomik hikayeler ve ayrıntılar yer alacak. Filmin ikinci yarısında ise Atatürk’ün var olduğu bir cumhuriyet anlatılıyor.

Çevrimdışı sibela85

• Daimi Uye
  • Teşekkür: 37
  • Hakkimda Bilgin yoksa, fikrinde olmasin!
Ynt: Osmanlı Cumhuriyeti
« Yanıtla #1 : Kasım 23, 2008, 12:37:14 »
fragmanlarında hamburger yerken halini gördümm çok hoşuma gitti  :bigg :bigg

Çevrimdışı shade

• Daimi Uye
  • Teşekkür: 31
« Yanıtla #2 : Kasım 25, 2008, 15:25:20 »
Osmanlı Cumhuriyeti gişeleri salladı

Gişelerde 'Osmanlı Cumhuriyeti' fırtınası esiyor. Film bu sezonun en iyi açılış hasılatını yaptı.

Cuma günü vizyona giren ve mizah yazarı Gani Müjde'nin yönettiği Osmanlı Cumhuriyeti'ne ilgi dikkat çekici boyutlarda. Bu ilginin rakamsal olarak neye tekabül ettiği dün ortaya çıktı. Bu haftasonu 116 bin 664 kişi tarafından izlenerek toplam 494 bin 700 kişiye ulaşan Issız Adam ve şimdiye kadar 1 milyon 47 bin 879 kişi tarafından seyredilen Mustafa'dan sonra Osmanlı Cumhuriyeti filmi de sinemalarda fırtına etkisi yarattı. Film bu sezonun en iyi açılış hasılatını yaparak, ilk üç günde 380 bin kişi tarafından izlendi. 204 kopya ile vizyona giren Osmanlı Cumhuriyeti'nin bu kadar iyi bir başlangıç yapması, her şeyden önce yönetmen Gani Müjde'yi sevindirdi. Ama o aynı zamanda biraz şaşkın. Çünkü Müjde bile filmine ilk üç günde bu kadar ilgi olacağını tahmin etmiyormuş. Müjde, "Bu kadar beklemiyordum. İlk hafta 200-250 bin seyirci tarafından izlenir diye düşünüyordum ama ilk üç günde 380 bin rakamı açıkçası benim için de sürpriz oldu," diyor.

Bilindiği gibi, Osmanlı Cumhuriyeti'ni sinema yazarları pek beğenmemişti. Müjde ise, bunun çok doğal olduğunu, sinema yazarlarının tüm dünyada popüler filmleri pek de tutmadıklarını söylüyor: "Sinema yazarları filmlere bir seyirci gibi bakmazlar. Onlar daha farklı kriterlere göre filmleri değerlendiriyor." Müjde ayrıca, "Bir altı ay sonra şapkamı önüme koyar, bütün yazıları okurum. Ama şimdi filmin iyi bir başlangıç yapmasının keyfini sürmek istiyorum" diye bir mesaj da veriyor. Osmanlı Cumhuriyeti'nin 'milliyetçi' bulunmasıyla ilgili olarak ise, yönetmen Müjde "Ben enternasyonel bir adamım, benim ırkçı bir milliyetçilikle işim olmaz. Ama filmde esaret altındaki insanların nasıl tepkiler vereceğini düşünerek ve o duyarlılığı göz önüne alarak bu diyalogları yazdım. Açıkçası her bayrak sallayan insanı da çeteci zannetmemek gerek," diyor.

Çevrimdışı nur

• Daimi Uye
  • Teşekkür: 7
« Yanıtla #3 : Kasım 27, 2008, 13:59:38 »
peki filmi seyreden varmı
Aşkın tarifini sordum uşan kuşlara
Dediler göç,
Dediler yanmaktır yaklaştıkça...