Gönderen Konu: SOSYAL BİLİMLER  (Okunma sayısı 2275 defa)

Çevrimdışı gizem316

  • Super Moderator
  • Daimi Uye
  • *****
  • İleti: 1540
  • Teşekkür: 39
  • özlüyorum seni zamanla barışamadım..yine hüzün:((
SOSYAL BİLİMLER
« : Eylül 03, 2008, 13:02:11 »
                                                           Sosyal Bilimler

GENEL BİLGİ

Sosyal Bilimler Önlisans Programı, 1992 yılında Açıköğretim Fakültesi bünyesinde açılan bir programdır.

PROGRAM HAKKINDA BİLGİLER

Bu bölümde okutulan dersler yıllıktır ve bölümün öğrenim süresi 2 yıldır. Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, yılda üç kez oturumlu olarak sınavlara katılmaktadırlar. Ara, yılsonu ve bütünleme sınavı olarak gerçekleştirilen bu sınavlara öğrenciler bağlı oldukları büronun bulunduğu ilde katılırlar.

Bölümden mezun olan öğrenciler, "Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik" hükümleri uyarınca örgün veya Açıköğretim Sistemi ile öğrenim yapan programlara dikey geçiş yapma olanağına sahiptir.

AMAÇ

Bu programda çağdaş yaşama uyum sağlayabilecek, demokratik kuralları benimsemiş, genel kültürü yüksek bireylerin yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Programda Türk dili, Atatürk ilkelerini tanıtan, temel hukuk ve vatandaşlık kavramlarını pekiştiren çevre ve insanlarla ilişkileri geliştirici, akılcı düşünmeyi sağlayıcı dersler bulunmaktadır.

SUNULAN OLANAKLAR

Sosyal Bilimler Önlisans Programında öğrenim gören öğrencilerin temel öğrenme materyali ders kitaplarıdır. Ders kitaplarına destek olmak amacı ile derslere ilişkin televizyon yayınları da programda yer almaktadır. Programdaki bazı temel dersler için Akademik Danışmanlık (yüzyüze eğitim) hizmeti sunulmaktadır. Öğrencilerimiz ayrıca internet üzerinden destek hizmeti alarak e-öğrenme uygulamalarından (e-kitap, e-televizyon, e-sınav, e-alıştırma ve e-danışmanlık) yararlanabilmektedirler.

 

1. Sınıf
 Ders Adı
  
  Genel İşletme
 Davranış Bilimlerine Giriş
  İktisada Giriş
  İletişim Bilgisi
 Uygarlık Tarihi
  Temel Bilgi Teknolojileri
 Hukuka Giriş
Yabancı Dil Dersleri
 (Alm) Almanca
(Fra) Fransızca  
(İng) İngilizce
  
2. Sınıf
 Ders Adı
  
Yurttaşlık ve Çevre Bilgisi  
Antropoloji  
Çağdaş Türk Edebiyatı  
Siyaset Bilimi  
Türk Dili  
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
Felsefe
Toplum ve İletişim