Gönderen Konu: Finansal Yönetim 1.Ünite [Ders Notu]  (Okunma sayısı 2654 defa)

shade

• Ziyaretçi
Finansal Yönetim 1.Ünite [Ders Notu]
« : Ocak 14, 2008, 15:34:59 »
Finans:Kişi yada kurumların faydalanabileceği fon yada sermayedir.
Finansman:İşletmenin ihtiyacı olan fonların sağlanmasıdır.
Finansal Yönetim:İşletmenin ihtiyacı olan fonların sağlanarak uygun varlıklara yatırılmasıdır.

Sermaye Bütçelemesi Sermayenin uzun süreli varlıklara yatırılmasıyla ilgili kararlar sürecidir.
İster kısa vadeli isterse uzun vadeli yatırımlar olsun kararlar daima yatırım riski ile getirisi karşılaştırarak verilmelidir. Daha riskli yatırımlardan fazla getiri beklenmelidir..

Dividant kararları, karın dağıtılmasıyla ilgilidir.

İşletmelerce benimsenen başlıca amaçlar;
- Mal ve hizmet üreterek toplum refahını attırmak
- İşletmede istihdamı sürekli kılmak
- İşletmenin sürekliliğini sağlamak
- Üretimi ve satışları arttırmak
- İşletmenin piyasa payını arttırmak
- İşletmenin büyümesini sağlamak
- İşletmenin karını maksimum yapmak
- İşletmenin değerini maksimum yapmak(İşletmelerin öncelikli amacıdır. )

Not:İlk 3 amaç işletmelerin sosyal amaçlarındandır.

Kar maksimizasyonu amacının en önemli iki eksiği risk ve zaman faktörünü dikkate almamıştır.

Finansal yönetim ve diğer disiplinler
- İktisat
- Muhasebe
- Pazarlama

Finansal yönetim ile işletmelerin hukuki yapıları
- Bireysel işletmeler

- Ortaklıklar
o Adi ortaklıklar
o Kolektif ortaklıklar
o Adi komandit ortaklıklar
o Sermayesi paylara bölünmüş komandit ortaklıklar
o Limited ortaklıklar
o Anonim ortaklıklar
o Halka açık ortaklıklar

Adi ortaklıklar
2 yada daha fazla kişinin herhangi bir şekil şartına tabi olmaksızın yalnızca sözlü bir anlaşma ile geçici yada sürekli olarak kurdukları ortaktır.

Kolektif ortaklılar
Kişilerin belli bir şekil şartıyla ve belli bir unvan altında oluşturdukları bir ortaklık türüdür. Ortaklar borçlarından tüm mal varlığı ile sorumludur.

Limited ortaklıklar
2 yada daha fazla kişinin bir ticaret unvanı altında kurulan,ortakların sorumluluğu koydukları veya koymayı taahhüt ettikleri sermaye ile sınırlıdır. Limitet ortaklıklar en 2 en fazla 50 kişi arasında kurulabilir.

Anonim ortaklıklar
Ortağın sermayesi payları bölünmüştür. Bu payları hisse senetleri temsil eder. Halka açık olarak kurulmak istenen ortaklıklar tedrici olarak kurulurlar.

Organize piyasalar: Resmi bir piyasa yerinin olduğu devletin gözetimi ve denetimi altında olan piyasalardır.
Ortaklıklar ticaret bakanlığının izniyle kurulup ticaret siciline tescil ve ilan edilerek tüzel kişilik kazanmaktadır.
SPK ya göre ortak sayısı 250 yi geçen şirketler halka açık şirket olarak kabul edilmektedir.
Hisse senetlerinin nominal değeri,tescil edilen ve bilançoda sabit bir kalem olarak gösterilen sermayenin hisse sayısına bölünmesiyle bulunur.
Kayıtlı sermaye sistemi: esas itibariyle bir sermaye artırımı sistemi olup,sermayenin daha az formaliteyle arttırılabileceği limittir.

Finansal kararlarda öncelikli amaç şirketin değerini maksimize etmektir.
Sabit varlıklara yatırım sermaye bütçelemesi kapsamındadır.
Hisse senedinin getirisi kar payıdır.
Nakit yönetimi muhasebecinin sorumluluk alanıdır.
İşletmelerin birincil amacı işletme değerini maksimize etmektir.
Kısa süreli kredilerin riski daha yüksektir.
Halka açık anonim şirketler kayıtlı sermaye sistemine geçebilir.
Halka açık şirketlerde tahvil çıkarma sınırı ödenmiş sermaye ve yedek akçeler toplamı kadardır.