Gönderen Konu: Bel ağrısı yaşayanların dikkat etmesi gereken on kural  (Okunma sayısı 2213 defa)

Çevrimdışı GAZOlina_

• KıdemLi Uye
  • Teşekkür: 23
Fatih Üniversite Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Burcu Yanık, Üniversitesi Hastanesi'nin yayın organı Yaşama Sanatı'nın son sayısında kaleme aldığı makalede, günlük işler sırasında dikkat edilmesi gereken

10 altın kuralı şu şekilde açıklıyor:

1-Omurga kaslarını çalıştırın: İyi gelişmiş sırt, bel ve karın kasları omurgaya en büyük desteği sağlar.

2-Hareketsiz kalmayın: Vücut pozisyonunun sık sık değiştirilmesi, omurganın kemik ve yumuşak doku yapısının daha iyi beslenmesini sağlar.

3-Sırtınızı ve belinizi dik tutun: Omurga için en rahat ve uygun olanı, bel ve sırtın düz durduğu pozisyondur.

4-Yerden bir şey alırken eğilmeyin, çömelin: Omurganın en zorlandığı pozisyonlardan biri dizler gerginken, öne eğilerek yerden bir şey almaktır.

5-Ağır cisimleri kaldırmayın: Hafif bir ağırlık kaldırılması bile, belin alt bölgesindeki omurları zorlar.

6-Taşıyacağınız yükleri bölün: Ağırlıkları olabildiğince eşit parçalara bölün.

7-Otururken sırtı düz tutun ve yaslanın: Omurgayı zorlamadan rahat oturabilmek için 3 nokta önemlidir. Beli ve sırtı dayayın, otururken dizleri kalça seviyesinden daha yükseğe koyun, kolları koltuğun yanlarına koyun.

8-Ayakta dururken bacaklar gergin olmasın:Ayakta dururken, vücudu bir yere yaslayın.

9-Yatarken bacakları gergin tutmayın: Yatarken, bacakların arasına konulacak yastık, omurganın düz durmasına yardım eder.

10-Spor yapın: Düzenli sportif çalışmalar, organizmayı formunda, omurgayı da esnek tutar.

Çevrimdışı melekk

• Aktif Uye
  • Teşekkür: 5
Ynt: Bel ağrısı yaşayanların dikkat etmesi gereken on kural
« Yanıtla #1 : Ekim 16, 2007, 18:11:39 »
benim öle bir sorunum yok ;D ;D
BeN BaNa KeNdİm İçİn LaZıMıM........

Çevrimdışı gizem316

• Super Moderator
  • Daimi Uye
  • Teşekkür: 39
  • özlüyorum seni zamanla barışamadım..yine hüzün:((
« Yanıtla #2 : Ekim 18, 2007, 11:46:42 »
benim dikkat etmem gerekiyor..bu aralarda sık sık karşılaştığım bir sorun bu :uzg
son zamanalrda bilgisaar başında çok kalıyorum :-[
teşekürler gazolina..

Çevrimdışı GAZOlina_

• KıdemLi Uye
  • Teşekkür: 23
« Yanıtla #3 : Ekim 18, 2007, 19:21:55 »
önemli deil  :bigg

Çevrimdışı cnm

• KıdemLi Uye
  • Teşekkür: 12
« Yanıtla #4 : Ekim 18, 2007, 23:47:41 »
gazolina sağol... :kiss :kiss
...

Çevrimdışı _PFİZER_

• Daimi Uye
  • Teşekkür: 24
« Yanıtla #5 : Mart 03, 2008, 14:05:20 »
Bel Ağrısını Engellemek için Sırtüstü Yatın

Bel ağrılarının oluşumunun önüne geçmek için sert yatak kullanılması, yüzüstü yatılmaması, orta yükseklikte topuklu ayakkabı giyilmesi önerildi.

Bel ağrılarının oluşumunun önüne geçmek için sert yatak kullanılması, yüzüstü yatılmaması, orta yükseklikte topuklu ayakkabı giyilmesi önerildi.
Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi, El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ali Baktır, insanlarının en büyük sorunlarından biri olan bel ağrısının yanlış vücut hareketlerinden doğduğunu kaydetti.

Türkiye'de her beş kişiden dördünün çeşitli sebeplerle belinin ağrıdığını belirten Baktır, duruş bozuklukları, sağlıksız yataklar, ağır kaldırma, hareketsiz yaşam gibi sebeplerin kişinin yaşam kalitesini bozabilecek düzeyde bel ağrılarına yol açtığını ifade etti. Günlük yaşamda sakıncalı olan birkaç önemli vücut hareketinden kaçınarak bel ağrılarının engellenebileceğini anlatan Prof. Dr. Baktır, ağrı çekenlere, "Bayanlar için orta yükseklikteki topuklar beli daha az zorlar. Topuksuz ayakkabılardan sakınmalılar. Sert yatakta yatmak gerekir. Yumuşak yatakların altına 2 santimetre kalınlıkta kontrplak veya sunta konulmalı. Yüzüstü yatmayın. Sırtüstü yatarken dizlerinizin altına bir yastık koyun. Yan yatarken bacaklarınızı kalça ve dizden bükük olarak yatılmalı" önerilerinde bulundu.