Gönderen Konu: Aöf not hesaplama  (Okunma sayısı 12097 defa)

shade

• Ziyaretçi
Aöf not hesaplama
« : Haziran 28, 2007, 12:46:33 »
PUAN HESAPLAMA CETVELİ

« Son Düzenleme: Mart 26, 2012, 10:08:31 Gönderen: Garfield »

shade

• Ziyaretçi
Ynt: Aöf not hesaplama
« Yanıtla #1 : Ağustos 03, 2007, 10:04:25 »
Sınavlarda değerlendirme her ders için 100 tam not üzerinden yapılır. 100 puan, o dersin sınavında sorulan soru sayısına bölünerek, her sorunun puanı bulunur. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse her soruya eşit ağırlıkta puan verilmektedir. Doğru yanıt sayısı bu rakamla çarpıldığında, o dersin notu bulunur.

Her dersin başarı notu; ara sınav notunun %30'u ile yıl sonu veya bütünleme sınav notunun %70'i toplanarak bulunur.

Örnek bir hesaplama yapmak gerekirse;

Öğrencinin ara sınavından 70 not, yıl sonu sınavından 60 not aldığını varsayalım.
Ara Sınavının ağırlığı % 30 olduğuna göre,
70 x 30 : 100 = 21
not olacaktır.
Yıl sonu Sınavının ağırlığı % 70 olduğuna göre,
60 x 70 : 100 = 42
not olacaktır.
Ara sınav ve yıl sonu sınavının not toplamı 21+42=63 başarı notunuz olacaktır.

Bir dersten başarılı olabilmek için başarı notunun 50 veya daha yukarı olması gerektiğine göre, öğrenci bu dersten 63 not aldığı için başarılı sayılacaktır.

Ara sınavı, bütünleme sınavını da aynı şekilde etkilemekte ve bu sınavlardaki başarı notu hesabı da yukarıdaki örnekteki gibi yapılmaktadır.

Ara sınavına girmeyen öğrenciler, yıl sonu veya bütünleme sınavına katıldıkları takdirde, aldıkları notun %70'inin, 50 veya daha fazla olması halinde bu dersten başarılı sayılırlar.

Bulunduğu sınıftaki derslerin en çok 2'sinden başarısız olanlara bir üst sınıfın dersleri verilir. 3 ve daha fazla dersten başarısız olanlar, aynı sınıfta başarısız oldukları dersleri tekrar ederler ve bu derslerin sınavına girerler. Bu öğrenciler üst sınıftan ders alamazlar.

Çevrimdışı öndersinan

• Okuyucu
  • *
  • Teşekkür: 0
« Yanıtla #2 : Eylül 02, 2007, 23:30:29 »
Merhaba,

Peki küsüratlı puanlarda yuvarlama yapılıyor mu?

Örnek , 49,68 -> 50 oluyor mu?  :avk

Şimdiden teşekkürler.

yucel_beyoglu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Eylül 07, 2007, 11:55:21 »
Merhaba,

Peki küsüratlı puanlarda yuvarlama yapılıyor mu?

Örnek , 49,68 -> 50 oluyor mu?  :avk

Şimdiden teşekkürler.

hesaplama sonucunda küsüratı olan rakamın çarpma sonucunda 0,50 nin üstündeyse yuvarlanıyor..
ÖRNEK olarak senin puanı ele alalım...
Arasınavdan aldığın notun 21 olduğunu varsayalım...
Final sınavından aldığın notun da 62 olduğunu varsayalım..

HESAPLAMA şu şekilde olacak
21x 30 : 100 = 6.30
62x 70 : 100 = 43.40

6.30+  43.40 = 49.70
ediyor

Açıköğretim hesaplamayı yaparken 1 puan üzerinden 0.50 üzerinde olduğunda
yuvarlama yapıyor...
Eğer 49.48 olsaydı...Bu dersten kalmış olacaktık...
Almış olduğun not 49.68 olduğundan bu dersi vermiş oluyorsunuz...

Çevrimdışı a.sema

• Okuyucu
  • *
« Yanıtla #4 : Mart 16, 2010, 16:04:00 »
merhaba.ben bişeye takıldım.şimdi biz iki sınavdan da,yani arasınav ve finalden de geçemedik diyelim.bütünlemede aldığımız puan tek başına yeniden mi hesaplanacak? diğer iki sınav hesaba katılmayacak mı?pek anlamadım bilgilendirirseniz sevinirim... ???

Çevrimdışı gizem316

• Super Moderator
  • Daimi Uye
  • Teşekkür: 39
  • özlüyorum seni zamanla barışamadım..yine hüzün:((
« Yanıtla #5 : Mart 16, 2010, 18:32:47 »
merhaba.ben bişeye takıldım.şimdi biz iki sınavdan da,yani arasınav ve finalden de geçemedik diyelim.bütünlemede aldığımız puan tek başına yeniden mi hesaplanacak? diğer iki sınav hesaba katılmayacak mı?pek anlamadım bilgilendirirseniz sevinirim... ???
merhaba..
bütünleme sınavında yıl sonunda alınan puanın hiç bir önemi olmuyor..yani ara sınav ile bütünleme de alınan puan önemli..
ara sınavda alınan puanın %30 alınırken bütte %70i alınıp ikisinin toplamı alınıyor ortalama 50 olunca o dersten geçiliyor..

Çevrimdışı sensual

• Okuyucu
  • *
« Yanıtla #6 : Şubat 07, 2011, 13:56:57 »
merhaba..
bütünleme sınavında yıl sonunda alınan puanın hiç bir önemi olmuyor..yani ara sınav ile bütünleme de alınan puan önemli..
ara sınavda alınan puanın %30 alınırken bütte %70i alınıp ikisinin toplamı alınıyor ortalama 50 olunca o dersten geçiliyor..

bütünleme sınavını aynı final gibi düşünün. final sınavı niteliğindedir.

Çevrimdışı gökmenecla

• Okuyucu
  • *
« Yanıtla #7 : Haziran 02, 2011, 09:53:17 »
Ben de birşey sormak istiyorum..
1. sınıftayım ve puanlamayı sizin anlattığınız gibi yaptım sadece 2 dersin puanı 50 nin üzerinde çıktı.. Şimdi kaldım mı gözüküyorum yoksa bütünlemeye girebiliyor muyum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler..
Bekleyişlere yükleyerek tüketiyorsan zamanı,bekleme...
O yarın hiç gelmez...

Çevrimdışı gizem316

• Super Moderator
  • Daimi Uye
  • Teşekkür: 39
  • özlüyorum seni zamanla barışamadım..yine hüzün:((
« Yanıtla #8 : Haziran 12, 2011, 15:24:05 »
Ben de birşey sormak istiyorum..
1. sınıftayım ve puanlamayı sizin anlattığınız gibi yaptım sadece 2 dersin puanı 50 nin üzerinde çıktı.. Şimdi kaldım mı gözüküyorum yoksa bütünlemeye girebiliyor muyum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler..
yukarda anlatmış olduğum hesaplama ortalaması 50 ve üzeri ise o dersten geçiyorsunuz..2 dersten 50nin üzeri diyorsunuz o halde o dersleri vermiş bulunup diğer kalan dersleri de bütünleme de verebilirsiniz..2 dersten sorumlu geçebilme şansınızda var ama tavsiye etmem,bir sonraki dönemde yeni dersler artı sorumlu olarak geçtiğiniz o iki dersten de sorumlu olacaksınız..Elbette bütünlemeye girebiliyorsunuz..sınavınızda başarılar diyorum...