Gönderen Konu: Gelecekte hangi meslekler gözde olacak?  (Okunma sayısı 2848 defa)

Çevrimdışı chieftain

• Okuyucu
  • *
  • Teşekkür: 8
  • HAYAL@_ÜYE
    • alın teriiiiyle yapıldııı:)))
Gelecekte hangi meslekler gözde olacak?
« : Haziran 05, 2009, 19:06:05 »
Gelecekte hangi meslekler gözde olacak? İş dünyası nasıl şekillenecek? Hangi yeni kavramlar hayatımıza girecek? İşte cevapları...

Gelecekçilerin kafa yorduğu konular arasında iş dünyasının ayrı bir yeri var. Geçtiğimiz günlerde Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlenen seminerde Fütüristler Derneği’nden konuşmacılar gelecekte ön plana çıkacak meslek ve kavramları anlattı.

Derneğin kurucusu, Brightwell Holdings BV Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas, önce meslek seçiminin önemine değindi. Gençlerin meslek seçimini, ne istediklerinden çok neyi iyi yapacaklarını düşünerek seçmeleri gerektiğini söyleyen Manas, “ancak kendimizi iyi tanırsak neler yapacağımızın tam olarak farkında olabiliriz,” dedi. Manas’ın gençlere birkaç önerisi şöyle:

-Mesleğinizi belirlerken, coğrafi koşulları ve gelişmeleri de göz önünde bulundurun. Ülkelerin durumunu mutlaka göz önünde tutun.

-Bir gecede zengin olmayı hayal etmeyin. Bilginin gücüne odaklanın ve bilgi seviyenizi yükseltmenin yollarını düşünün.

-Ancak bilgi odaklı olursanız başarıya ulaşabilirseniz. Bunun için sosyal yaşam dışında kendinize zaman ayırın. Bir şeyler okuyun, günceli takip edin, becerileriniz üzerine eğilin.

-Duygusal zekanızı geliştirin.

Manas, yakın dönemdeki iş dünyasındaki olası bazı gelişmeleri ise şöyle sıraladı:

-İşçi ile işveren arasındaki ilişki değişecek.

-Üretim şirketleri birleşip sayıları azalacak.

-Kişisel markalaşma ön plana çıkacak.

-İşgücü büyümesi yakın gelecekte de yavaşlamayacak.

Manas’a göre geleceğin gözde alanları şöyle:

Organik gıda, nano-teknoloji, genetik mühendisliği, estetik cerrahi ve servis sektörü.

Unilever Müşteri Geliştirmelerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı İK Cem Tarık Yüksel ise hayatın basitten karmaşığa doğru ilerlediğini, bu yüzden “değer yaratma” , “fark yaratma” ve “hedef”in ön plana çıktığını söyledi. Çalışma şekillerinin de değişeceğini söyleyen Yüksel, “Esnek çalışma zamanla artacak, ama bu durum çok kolay benimsenmeyecek; geçiş biraz zor olacak. Ancak teknolojinin yardımıyla bu geçiş daha kolay olabilir. Bir de, video-konferans sistemi daha öne çıkacak. Bu durum çözüldüğünde plazalarda daha az vakit geçirilen bir sisteme de girilmiş olacak.”

Önümüzdeki yılların bilgiyi farklı kullananların devri olacağını söyleyen Yüksel’e göre, gelecekte ön plana çıkacak meslekleri şöyle: İnternet pazarlamacıları, sağlık karantinacıları, etik-mahremiyet koruyucuları, sürdürebilir iş modeli uzmanları, biyologlar, network uzmanları, iş terapistleri, web uzmanları, içerik yaratıcıları, anti-terör uzmanları, yaşam koçları, dizayn guruları, rıza gerçekleştiricileri.

Çevrimdışı _PFİZER_

• Daimi Uye
  • Teşekkür: 24
Ynt: Gelecekte hangi meslekler gözde olacak?
« Yanıtla #1 : Haziran 08, 2009, 07:32:04 »
hmm iiyiymiş  :alks :alks :alks

Çevrimdışı esince

• Daimi Uye
  • Teşekkür: 10
  • Sevgin ağır gelıyor , sevme artık beni .
Ynt: Gelecekte hangi meslekler gözde olacak?
« Yanıtla #2 : Haziran 16, 2009, 15:41:16 »
vallahı eger ben esın'sem ış tecrubelerıme dayanarak soyluyorum .. gelecegın meslegı globalleşen dunyada kesınlıkle ve kesınlıkle ''Lojıstık '' ...yabancı dılınızde varsa kımse tutamaz sızı ..   :goz

Seni yaşayabilmek seni  ...